V. President Taban Deng Gai loyalists decried being left out of recent TNLA Reconstitution

Hon. Bor Gatwech Kuany, former member of parliament for Maiwut county(Photo credit: courtesy image/Nyamilepedia)Hon. Bor Gatwech Kuany, former member of parliament for Maiwut county(Photo credit: courtesy image/Nyamilepedia)

H.E President of South Sudan, Salva Kiir Mayardit has left out loyalists to the Vice President Gen. Taban Deng Gai.

Kiir appointed or reinstated into Transitional National Legislative Assembly-TNLA more than 90 lawmakers from different parties. SPLM/A-IO Taban faction was out of the list.

It’s not the first time President Kiir has excluded the Taban team from any major political appointment in the country since 2016.

Maiwut county’s member of Parliament, Honorable Bor Gatwech Kuany took his frustrations to social media.

“The President has reinstated all elected MPs except me. This is to inform the people of Greater Maiwut, those who elected me to the National Assembly, and the people of South Sudan that today, in a Presidential decree, the President has reinstated all the once replaced elected Members of the National Assembly except me. This was a shock to me in the spirit of peace. I don’t see the reason why I could be excluded by the SPLM leadership from the government given that I was elected like all those reinstated MPS. I hope the SPLM leadership clarifies the matter to me”

Kiir reinstated more than 45 MPs into parliament with SPLM tickets, 25 SPLM-IO, and the rest from other political parties.

The newly appointed parliamentarian will take the oath of the office during the Independent Day, sources disclose to Ramciel.

Bor was first elected to parliament through an SPLM ticket representing Maiwut county in the 2010 general elections. He joined the government alongside Taban in 2016.

Full list of newly appointed MPs
Council of States R_TGANI
Stephen Gaga Lukudu – CE SPLM
2. Kornelio Kenyi Befo – CE SPLM
3. Johnson Ladu Surur – CE SPLM
4. Jaden Jada Solomon – CE SPLM
5. Victoria Nasire Augustino – CE SPLM
6. Anisia Achieng Karlo – EE SPLM
7. Marko Lokale – EE SPLM
8. Michael Lokerui Losike – EE SPLM
9. Denis Oreng Ofilang Itorong – EE SPLM
10. Daniel Deng Lual – Jonglei SPLM
11. Sarah Nyakuoch Kuach – Jonglei SPLM
12. Monica Achol Benjamin – Jonglei SPLM
13. Chuol Rambang Luoth – Jonglei SPLM
14. Joshua Dau Dhieu – Jonglei SPLM
15. Michael Mario Dhuor – Jonglei SPLM
16. Majak Machar Dholbai – Lakes SPLM
17. James Magok Ater – Lakes SPLM
18. Isaac Kon Anok – Lakes SPLM
19. Arthur Akuien Chol – Northern Bahr el Ghazal SPLM
20. Aldo Ajou Deng – Northern Bahr el Ghazal SPLM
21. Athian Athian Kuot – Northern Bahr el Ghazal SPLM
22. Donato Dimo Orach – Northern Bahr el Ghazal SPLM
23. Chan Malual Chan – Warrap SPLM
24. Anei Ngong Anei – Warrap SPLM
25. Faustino Atem-gualdit – Warrap SPLM
26. Nyandeng Kerubino Kuanyin – Warrap SPLM
27. Louis Victor Akwar – Western Bahr el Ghazal SPLM
28. Dhalkon Ricardo Ugal – Western Bahr el Ghazal SPLM
29. Celestino Joseph Mahmoud – Western Bahr el Ghazal SPLM
30. Awadh Juma Aman Marjal – Western Bahr el Ghazal SPLM
31. Gol Paul Ngundeng – Unity SPLM
32. Sultan Kong Kong – Unity SPLM
33. Rieu Gatlier Gai – Unity SPLM
34. Joseph Bol Chan – Upper Nile SPLM
35. Alice Odok Kiir – Upper Nile SPLM
36. Arun Lual Run – Upper Nile SPLM
37. Joseph Aban Deng – Upper Nile SPLM
38. Joseph Nyok Abiel – Upper Nile SPLM
39. John Masua Mandaza – WE SPLM
40. Isaac Sumu Cleopa – WE SPLM
41. Queenta Benedict Zungubia – WE SPLM
42. Angelo Beda Gbangbura – WE SPLM
43. Tabitha Chol Manyiel – Abyei AA SPLM
44. Kennedy Gayin Ngare – Pibor AA SPLM
45. Khamis Ismael Konyi – Pibor AA SPLM
46. Mary Ayen Mijok – Ruweng SPLM
47. Dr. Vigil Modi Guma – CE Democratic Forum
48. Ida Luka Jenman – Pibor AA Democratic Forum
49. Prof. Malok Daniel Achu – Western Bahr el Ghazal USSAP
50. Mary Isaac Daniel – Lakes USSAP
51. James Andrea Anyak – Western Bahr el Ghazal Labour
52. Mary Apar Deng – Upper Nile DC
53. Ajuet Rehan Muon Ajuet – Warrap USSP
54. James Wal Garang – Norther Bahr el Ghazal SANU
55. Jenevia Eliaba Janap – WE UDSF
56. Manoah Aligo Donga – CE SPLM-IO
57. Monica Juan Lino – CE SPLM-IO
58. Josephine Nakur Ambrose – EE SPLM-IO
59. Sisto Majikwe – EE SPLM-IO
60. Taban John Nyaruben Korong – Pibor AA SPLM-IO
61. John Juyol Yual – Jonglei SPLM-IO
62. Hassan Adam Gatpan Dong – Jonglei SPLM-IO
63. Rebecca Anei Diot Manyiel – Lakes SPLM-IO
64. Elisabeth Stephen Kon – Lakes SPLM-IO
65. Deng Deng Akoon – Northern Bahr el Ghazal SPLM-IO
66. Mubarak Deng Tong Duang – Northern Bahr el Ghazal SPLM-IO
67. Ruot Dhol Rieth – Unity SPLM-IO
68. Petero Juol Machar – Unity SPLM-IO
69. John Wuor Manteng – Ruweng SPLM-IO
70. Cirilo Chol Dut Noon – Warrap SPLM-IO
71. Nyandeng Mayen Kuol – Warrap SPLM-IO
72. Margret Vito Akwar – Abyei AA SPLM-IO
73. Madelino Angelo Elzain – Western Bahr el Ghazal SPLM-IO
74. Santino Opiyo Madhieu – Western Bahr el Ghazal SPLM-IO
75. Laveric Liwa Dongoro – WE SPLM-IO
76. Jules Reuben Nakobo – WE SPLM-IO
77. Nafisa Ibrahim Adam – Upper Nile SPLM-IO
78. Joy Owach Nyiker – Upper Nile SPLM-IO
79. Simon Maguet Gai Majak – Unity SPLM-IO
80. Moses Malek Chuol Kang – Upper Nile SPLM-IO
81. Celino Saturino Swaka Daniel – CE SPLM-IO
82. Margret John Jok – Jonglei SPLM-IO
83. Bapiny Manytuil Wejang – Unity SSOA
84. John Tap Malual – Unity SSOA
85. John Ukech Lueth – Northern Bahr el Ghazal SSOA
86. Bepin Sabino Ajawin – Upper Nile SSOA
87. Linda Andrea Apaya – WE SSOA
88. Juan Dar – Unity SSOA
89. Abdun Gatjiek Gatluak – Unity SSOA
90. Bashir Abdelrahman – Pibor AA SSOA
91. Okello Laweri Odong – EE SSOA
92. Tut Gatkek Tut Upper – Upper Nile SSOA.
Share the news